Zrębki wędzarnicze – jakie wybrać najlepiej?

Napełnianie kuchenek opalanych pelletem i klasycznych palaczy, zrębków i pelletu drzewnego nadaje charakterystyczny smak każdemu rodzajowi żywności. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z grillowaniem, czy jesteś zawodowcem zajmującym się grillowaniem, możesz mieć kilka palących pytań na temat parowania zrębków drzewnych.

Jeśli chcesz nadać grillowanej potrawie nieco dymnego charakteru, zrębki wędzarnicze nadadzą Ci wyraźny profil smakowy, którego tak bardzo pragnąłeś uzyskać poprzez zrębki wędzarnicze. Podczas gdy zrębki wędzarnicze są najczęściej używane z rusztami na pelety i palaczami, grille przydomowe wrzucają niektóre ze swoimi brykietami z węgla drzewnego lub dodają je do blaszki foliowej do zastosowania na grillu gazowym. Bez względu na sprzęt do gotowania na zewnątrz, do którego je dodasz, chipsy do palenia sprawią, że twoje mięso, owoce morza i warzywa wyróżnią się wśród innych.

Poznaj nasz przewodnik po zrębkach wędzarniczych:

Olcha  – Jeśli jesteś miłośnikiem owoców morza, konieczne jest palenie drewna olchowego. To delikatne drewno jest tradycyjnie używane do wędzenia łososia, ale dzięki lekkiemu, słodkiemu i łagodnemu smakowi uzupełnia również wieprzowinę, drób i dziczyznę. Aby dodać do posiłków głębszy, bardziej złożony profil smakowy, wymieszaj drewno olchowe z jabłonią.

Jabłoń – Kolejna z lżejszych zrębków w tym przewodniku, jabłoń wytwarza łagodny dym dla subtelnie słodkiego, owocowego smaku. Jest wystarczająco łagodny dla niektórych ryb, ale dodaje przyjemnego łagodnego aromatu drobiu, wołowi, wieprzowinie, ptakom łowieckim i jagnięcemu. Przede wszystkim jabłoń świetnie komponuje się z szynką i boczkiem – pomyśl o popularnym boczku wędzonym z jabłoni, który można znaleźć w sklepach spożywczych w całym kraju.

Wiśnia – Kolejne drewno słodkiej i łagodnej odmiany, drewno wiśniowe nadaje łagodny smak z lekką cierpkością. Chociaż pasuje do praktycznie każdego rodzaju mięsa, najlepiej sprawdza się w przypadku wieprzowiny, drobiu, wołowiny, kaczki, dziczyzny i dziczyzny. Owocowy smak drewna wiśniowego uzupełnia mięso, a także warzywa, które dobrze komponują się z owocowymi bokami i sosami, podobnie jak indyk podawany z sosem żurawinowym podczas kolacji z okazji Święta Dziękczynienia.